WebOpac felhasználói leírás

 

A Corvina Könyvtári rendszer WebOpac keresőfelülete alkalmas arra, hogy a távoli felhasználók tájékozódjanak a könyvtár adatbázisában. Ehhez mindössze egy internet kapcsolattal rendelkező számítógépre van szükség. A Szakkönyvtár adatbázisa a

http://drhe-lib.drk.hu címen érhető el.Az adatbázisban kereshetünk és böngészhetünk is. Böngésző keresés lehetséges: Cím, szerző és tárgyszó mezőkre.

 

Miért van szükség böngésző keresésre? Az on-line katalógusok használata során, pl a tárgyszavas keresések több mint fele az olvasó szempontjából eredménytelennek bizonyul ( 0 találat vagy túl sok találat). Ennek okai a következők:

 

 

Ezen problémák egy részének megoldására kínál megoldási lehetőséget a böngésző keresés. Ha böngésző keresést végzünk nem konkrét találatot kapunk, hanem az adatbázis egységesített besorolási adatai között kereshetünk. Tájékozódhatunk pl. arról, hogy milyen tárgyszavak állnak rendelkezésre. A listából arról is tájékoztatást kapunk, hogy az adott pl. tárgyszót hány rekord tartalmazza. Miután megtaláltuk az elképzelésünknek megfelelő, vagy ahhoz közel álló kifejezést, a normál keresés használatával már létező kifejezésekre tudunk keresni, így elkerültük az eredménytelen keresést. Amennyiben nem vagyunk biztosak az írásmódban, vagy több azonos alakú besorolási adat közül szeretnénk kiválasztani az igazit, akkor válasszuk ezt a megoldást.

 

 

 3. sz. felirat keret nélkül: Ide írhatjuk a kereső kérdést3. sz. felirat keret nélkül: Itt állíhatjuk be a böngészési szempontot3. sz. felirat keret nélkül: Beírtak törlése3. sz. felirat keret nélkül: Keresés indítása.

 

 

A böngészés eredménye egy tíz elemű lista, amelyben az általunk megadott adathoz leginkább hasonló besorolási adatokat találjuk. Az első oszlopban az adott adathoz tartozó rekordok száma, majd maga az adat következik. Kijelölhetjük a kívánt sorokat, majd ha a  formátum gombra kattintunk, akkor az adott sorokhoz tartozó rekordok fognak megjelenni.

 

 

3. sz. felirat keret nélkül: Itt lehet kijelölni a rekordokat3. sz. felirat keret nélkül: A kijelölt találathoz tartozó rekordok megjelenítése3. sz. felirat keret nélkül: Kövtkező 10 eleme a találati listának3. sz. felirat keret nélkül: A találati lista elemei3. sz. felirat keret nélkül: A találati lista adott eleméhez tartozó rekordok száma


Keresés az adatbázisban

 

A kereséshez írjuk a keresendő kifejezést a mezőkbe, kiválasztjuk a megfelelő típust a mezők után álló gombokkal, esetleg beállítunk kiadási időt, nyelvet, dokumentum típust, majd a Keresés feliratú gombbal elindítjuk a keresést.

3. sz. felirat keret nélkül: Ezekbe a mezőkbe írhatjuk a keresendő szöveget
 

 


3. sz. felirat keret nélkül: Ezzel a menüvel szűkithetjük a keresésünket nyelvek szerint3. sz. felirat keret nélkül: Ezekkel a menükkel állíhatjuk be, hogy mely mezőkben történjen a keresés3. sz. felirat keret nélkül: A dokumentumok szűkitése tipus szerint3. sz. felirat keret nélkül: Az egy lapon megjelenő találatok számát is beálithatjuk3. sz. felirat keret nélkül: Az űrlap alapállapotba hozása3. sz. felirat keret nélkül: Keresés indítása3. sz. felirat keret nélkül: Itt állíhatjuk be a kiadási időt

 

 

Kereséseknél a csonkolás a % jellel lehetséges, a kereső kifejezés elején is használható ez sok esetben nagyon hasznos lehet a számunkra. A % jel a keresőkifejezés végén az összes mögötte álló karaktert helyettesíti. Ha a keresőkifejezés elején használjuk akkor természetesen az össze előtte álló karaktert pótolja. Csonkolást akkor használunk ha nem vagyunk biztosak a keresendő szó teljes egészével, vagy annak írásmódjával.

 

A találatok megjelenítése

 

A kérdés elküldése után automatikusan rövid formában jelennek meg a találatok. Egy lapon annyi ahányat a kereséskor beállítottunk. A találatok száma egy lapon alapértelmezés szerint 5, azaz egy oldalon 5 rekordot jelenít meg rövid formátumban.

 

 

 

3. sz. felirat keret nélkül: Vissza az előző lapra3. sz. felirat keret nélkül: Új keresés3. sz. felirat keret nélkül: A kijelölt találatok hosszú formában3. sz. felirat keret nélkül: A kijelölt találatok státusza3. sz. felirat keret nélkül: A következő lap3. sz. felirat keret nélkül: Itt lehet kijelölni a rekordot

 

3. sz. felirat keret nélkül: Szerző
 


Nézzünk részletesen egy művet:

3. sz. felirat keret nélkül: Cím és szerzőségi közlés
 


3. sz. felirat keret nélkül: Megjelenési adatok3. sz. felirat keret nélkül: Megjegyzés

3. sz. felirat keret nélkül: Itt jelölhetjük ki a rekordot 

 

 

 

 


Ha kijelöltünk legalább egy művet, akkor rákattinthatunk a  vagy a  gombra. Így újabb, számunkra hasznos információkkal bővül ki a rekordok megjelenítése.

 

A hosszú megjelenítési forma:

 

3. sz. felirat keret nélkül: Új keresés3. sz. felirat keret nélkül: Vissza a rövid listára3. sz. felirat keret nélkül: Erre a gombra kattintva könyvtárközi kölcsönzési kérést kezdeményezhetünk
(csak abban az esetben látható, ha a könyvtár ezt engedélyezi )
3. sz. felirat keret nélkül: Ide kattintva letölthetjük a rekordot
(csak abban az esetben látható, ha a könyvtár ezt engedélyezi )
3. sz. felirat keret nélkül: Itt találjuk a helyrajzi számot

 

 

A státusz megjelenítési forma:

 

3. sz. felirat keret nélkül: Itt láthatjuk, hogy bent van-e a könyv, illetve ha nincs, mikor kerül vissza (csak abban az esetben látható, ha a könyvtárban már működik a kölcsönzési modul )

3. sz. felirat keret nélkül: Ez itt a lelőhely (csak abban az esetben látható, ha a könyvtárban már működik a kölcsönzési modul )

 

A WebPAC segítségével két további, különleges művelet is elvégezhető. Az olvasók saját kölcsönzéseiket vonalkódjuk megadása után bárhonnan lekérdezhetik. Ugyanitt igény esetén megtekinthetők az előjegyzések és a fennálló büntetések, valamint a kölcsönzési korlátozások is. A másik lehetőség a megtalált művek könyvtárközi kölcsönzési kérelmének eljuttatása a Corvinát használó könyvtárba mind elektronikus formában, mind hagyományos (magyar szabványnak vagy IFLA formátumnak megfelelő) kérőlap nyomtatásával.